Design dla konesera Responsible care

Szalony barok – nowy trend we wnętrzach. Kolekcja francuska w akademii sztukaterii

Data publikacji: 19-01-2014 Ostatnia aktualizacja: 31-01-2014

Za nami pierwsze ważne targi dla branży wyposażenia wnętrz - Heimtextil we Frankfurcie. akademia sztuklaterii też tam była, by podpatrzeć, a właściwie potwierdzić nadchodzące trendy.

Szukaliśmy odpowiedzi na „odwieczne” pytania: co będzie modne w najbliższych latach, jak będziemy mieszkać, jakimi kolorami się otaczać oraz jakie dodatki kupować?

Tegoroczna edycja, pierwszy raz od kilku lat, napawa prawdziwym optymizmem. Mamy tu na myśli kolory i faktury materiałów. Chyba wszyscy zaczynają wierzyć w początek końca kryzysu. Tak jakby to właśnie soczyste barwy i tkaniny w kwiaty miały nas wyrwać z marazmu i stagnacji gospodarczej.

I dobrze, niech tak będzie!

http://wgsn-hbl.blogspot.com/2014/01/editors-picks-print-pattern-from.html http://wgsn-hbl.blogspot.com/2014/01/editors-picks-print-pattern-from.html

Barok z przymrużeniem oka

Kolejny ważny trend to „tożsamość”, rozumiana jako powrót do korzeni, odkrywanie dodatkowych znaczeń, związków z historią.  Design opowiada historię przedmiotów, szuka ich drugiego dna.

Ta tendencja mocno zaznacza się między innymi w branży detali do wnętrz, a ściślej w nowych wzorach sztukaterii.  Na salony powraca styl barokowy, ale w zupełnie nowym, szalonym wydaniu.

Architekt i projektant Sigisbert Engelbosh, twórca nowej kolekcji dla marki Orac Decor (dostępnej w ofercie akademii sztukaterii), zauważa, że klasyka zaczyna być ekscentryczna, przestaje kojarzyć się z tandetą i nudą.

Zalecenie stylistów i projektantów jest takie, aby używać jej (sztukaterii) dużo, a nawet „za dużo”. Efekty są naprawdę intrygujące. 

Facebook: Orac Decor

Że nobaroku się nie lekceważy wiedział już kilka lat temu sam Philippe Starck. Już wtedy zaprojektował słynny żyrandol Blac Zenith (dla Baccarat). Czyżby już wtedy przeczuwał, że nadchodzi nowoczesny rodzaj nonszalancji i przepychu?

http://www.designconnected.com/lighting/pendant/Black-Zenith-Chandelier_p3194

Czym tłumaczyć ten zwrot ku przesadzonej ornamentyce i sztukaterii?

Badacze trendów zwracają uwagę, że ludzi po prostu zmęczyli się życiem w tzw. białych pudełkach, czyli surowym i minimalistycznym stylu lansowanym przez ostatnie lata. Kierunek zmian to mieszanie wszystkiego ze sobą.  Bo złożoność jest ciekawsza niż prostota, jakby na to nie patrzeć.

Naprzeciw trendom

akademia sztukaterii już w zeszłym roku, nieskormnie mówiąc, odgadła nadchodzący nowy barok i wprowadziła do swojej oferty kolekcję francuską, nazwaną przewrotnie „Le sufit”.

To kolekcja sztukaterii na bazie żywicy poliuretanowej, która  pozwala na odwzorowanie skomplikowanych, ornamentowych wzorów i jednocześnie nie wymaga specjalnych kwalifikacji do montażu. Dzięki zastosowaniu unikatowej technologii jest elastyczna, łatwa w obróbce, podatna na malowanie wszelkimi farbami, a jednocześnie twarda i odporna na chemikalia.

Oto przykładowe efekty:

 

http://www.archiplastica.com/gallery-architecture/interiors/24-villa-in-baku.html http://www.archiplastica.com/gallery-architecture/interiors/24-villa-in-baku.html

Zapraszamy do współpracy!

www.akademiasztukaterii.pl/pl/nowosci/

Komentarze:Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.