Design dla konesera Responsible care

Rozeta inspiruje albo: Co inspiruje rozetę?

Data publikacji: 11-02-2014 Ostatnia aktualizacja: 12-02-2014

„Zdradliwa wena, raz jest, raz jej nie ma” – tak śpiewał kiedyś Kaliber 44, i chyba nie ma lepszego podsumowania rozterek artystów. Na pewno, każdy twórca (ale też każdy z nas), choć raz, musiał się zmierzyć z totalnym brakiem zapału twórczego.

Co wtedy robić? 

akademię sztukaterii w tym temacie interesuje przede wszystkim zagadnienie krążących inspiracji. Każdy przedmiot, wydarzenie bądź zjawisko przypadkowo zauważone, może stać się zaczątkiem nowego natchnienia (tak, jesteśmy dziś niezwykle górnolotni Wink).

Nasze rozważania o źródłach wpływu i wzajemnym przenikaniu się pomysłów zawężyliśmy do detali architektonicznych, z głównym naciskiem na rozety i małym wyjątkiem dla kolekcji francuskiej.

U2, graffiti i... rozeta Cielo

Mogło to wygladać tak: Pewnego dnia Martin Bogaers, projektant z Amsterdamu (kiedyś stolarz), oglądał MTV, albo inną stację muzyczną i trafił na teledysk grupy U2 – Vertigo. I wtedy, sceny z wideoklipu w jakiś magiczny sposób stały się dla niego inspiracją do stworzenia jednej z najpiękniejszych rozet w ofercie akademii sztukaterii - rozety Cielo.

Zachęcamy do obejrzenia video, a następnie samej rozety Cielo w pełnej okazałości i znalezienia drogi inspiracji do gotowego przedmiotu.

U2 Vertigo

 

Rozeta Cielo

Ale  rozeta Cielo inspiruje też innych artystów – twórców graffitii, którzy na konferencji akademii sztukaterii Wyjście przez sklep ze sztukaterią, inspirowaną z kolei twórczymu działaniami Banksy’ego (koło inspiracji się zamyka), potraktowali rozetę jako „ścianę” swoich artystycznych działań.

Oto efekty:

Rozeta Cielo

Talerze, lustra i... sztukateria

Niestety nie znamy źródeł natchnienia holenderskiej projektantki ceramiki i porcelany -  Lenneke Wispelwey, ale nasz prywatny detektyw wskazał, że mogły to być nasze rozety, a w szczególności rozeta C27 z kolekcji NOMASTYL.

Mamy rację?

C27 kolekcja Nomastyl

Tutaj jeszcze trochę innej ceramiki użytkowej i przeróżnych rozet.

Rozety w ofercie akademii sztukaterii

Poszukując kształtów, które się wzajemnie inspirują natrafiliśmy także na niezwkłą ramę lustra, nieregularną i poszarpaną, ale wciąż piękną. Sztukateria też potrafi być taka. Chodzi o jej nieoczywistość i umiejętność nadawania różnych znaczeń przestrzeniom, w których jest stosowana. Taką funkcję może pełnić np. listwa G-04 FLEX z naszej najnowszej kolekcji francuskiej.

 Kolekcja francuska akademii sztukaterii

 

 Naszą krótką refleksja nad przenikaniem się inspiracji chcemy Państwa zachęcić do poszukiwań nie zawsze oczywistych, wzajemnych powiązań w otaczającej nas przestrzeni.

U2 Vertigo
Komentarze:Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.