Design dla konesera Responsible care

Nie - przerwane wnętrza, czyli akademia sztukaterii na planie filmowym u Almaovara

Data publikacji: 10-12-2013 Ostatnia aktualizacja: 10-12-2013

Nie zawsze będziemy pisać o sztukaterii i detalu, bo chcemy aby ten blog dotyczył wielu ciekawych zjawisk związanych z architekturą i designem.

Dlatego właśnie dziś przedstawiamy Wam opowieść o wnętrzach filmowych. Jako pierwsze na celowniku znalazły się "Przerwane objęcia" Pedro Almadovara.

Geneza

Ze sztuką filmową było nam po drodze już od dawna. Nasza, jak do tej pory najintensywniejsza, współpraca to Festiwal Łódź Design 2011, gdzie właśnie cztery różne filmy stały się dla nas punktem wyjścia do rozważań i twórczych działań związanych ze sztukaterią we wnętrzach. Tych, których akurat nie było wtedy w Łodzi, zapraszamy do naszej relacji.

Od tamtej pory, bardzo dokładnie przyglądamy filmowym wnętrzom.

Dziś pierwsza opowieść z tego cyklu. Gwarantujemy, że będzie kolorowo!

Mix stylu Deco i Pop-art'u

Każdy, kto widział chociażby jeden film hiszpańskiego reżysera Pedro Almadovara, potwierdzi, że panuje w nich specyficzny klimat. My nie będziemy jednak przyglądać się  grze aktorskiej, zwrotom akcji, dialogom, muzyce itp. To zostawiamy krytykom filmowym.

Jako fani designu skupimy się na doskonale zaaranżowanych wnętrzach, w których reżyser umieszcza swoich bohaterów. Modelowym materiałem badawczym będą dla nas "Przerwane objęcia".


W mieszkaniu głównej bohaterki, Leny (Penelope Cruz) na specjalną uwagę zasługuje fantastyczny buduar, którego wystrój jest inspirowany stylem Elieen Grey (projektantka związana ze epoką wczesnego modernizmu), a garderoba Pani domu to 100% French Deco.

latimesblogs.latimes.com/home_blog/

Ciekawe rozwiązania zaprezentowane zostały także we wnętrzu, ktróre staje się w filmie odrębnym planem filmowym. Jest kolorowo, designersko i nowocześnie. W living roomie natrafimy na klasyczną sofę i krzesła Utrecht (projekt z 1935 roku, Gerrit T. Rietveld). Uzupełnieniem całości jest pop-artowy obraz - jabłko Enzo Mariego.

latimesblogs.latimes.com/home_blog/

Podobo Pedro Almadovar jest też fanem współczesnej hiszpańskiej projektantki Patrici Urquioli. Stąd nie dziwi obecność jej znanych krzeseł: Tropicalia i Antibodi. Te pierwsze, jeszcze wtedy prototypy, porwane zostały na plan prosto z targów w Mediolanie.

latimesblogs.latimes.com/home_blog/

Ale na tym nie kończy się lista klasycznych pozycji ze świata designu w "Przerwanych objęciach". Na planie filmowym, a dokładniej na tarasie znajdziemy także stół zaprojektowany przez Eero Saarinena wraz z krzesłami od Harry'ego Bretoia

latimesblogs.latimes.com/home_blog/

 

Wkrótce obiecujemy kolejne ciekawostki o filmowych wnętrzach i oczywiście o sztukaterii!

ź: Los Angeles Times/ Home & Garden

Komentarze:Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.