Design dla konesera Responsible care

Detal i sztukateria w Łodzi

Data publikacji: 26-09-2014 Ostatnia aktualizacja: 26-09-2014

Dzisiejszy wpis będzie miał charakter lokalny. Tak, już teraz wiadomo, że jesteśmy z Łodzi Smile

I to miasto od zawsze nas fascynuje i inspiruje.

Teraz powodów mamy jeszcze więcej. Po pierwsze, nasz projekt edukacyjny Tak dla Sztukaterii 100 Kamienic walczy o realizację w ramach Budżetu Obywatelskiego dla Łodzi. Po drugie, wielkimi krokami zbliża się Łódź Design Festiwal, na którym zaprezentujemy się w ramach wystawy House of Tomorrow.

To wszystko skłoniło nas do napisania kilku słów więcej o sztukaterii...właśnie w Łodzi. A dokładniej, w Muzeum Sztuki w Łodzi, które ma swą siedzibę w jednym z najbardziej efektownych budynków miasta, dawnym Pałacu Poznańskich (w 2008 roku rozpoczęła się gruntowana renowacja obiektu - wnętrza i elewacja).


Dwa światy

Kiedy myślimy o renowacji zabytków, w większości z nas budzą się skojarzenie, że jest to odtwarzanie w skali 1:1 dawnych elementów budynku. W wielu przypadkach tak to się właśnie odbywa. I jeśli są to elementy piękne i unikatowe, to zachowanie ich nienaruszonych powinno być najważniejsze. Z drugiej jednak strony, czas płynie naprzód, zmieniają się funkcje zabytkowych budynków i to, już samo z siebie, narzuca potrzebę pewnej „reinterpretacji” historycznych elementów.

Te dwa, wydaje się odległe światy; historycznych budynków i współczesnej architektury i designu, spotkały się na przykład we wnętrzach Muzeum Sztuki w Łodzi. Spotkały się za sprawą sztukaterii. I jak na razie się nie pokłóciły Wink

 

Klasyka na 100%, czyli Sala Lustrzana

http://boldmagazine.pl/sala-lustrzana-muzeum-sztuki-w-lodzi-odslonieta/

Po 65 latach, w trakcie remontu udało się  ponownie odsłonić bogato zdobioną Salę Lustrzaną. Na szczęście, okazało się, że podczas wielu pracy adaptacyjnych z 1948 roku zabytkowy wystrój sal nie został usunięty, a jedynie zasłonięty. Po całkowitym usunięciu tych maskujących elementów, okazało się, że salę wciąż zdobi bogata oryginalna sztukateria! Udało się ją oczyścić i odtworzyć polichromię, a także uzupełnić złocenia. Chyba trudno się dziś nie zgodzić, że Złota Sala Lustrzana to teraz najbardziej reprezentacyjna przestrzeń wystawiennicza na pierwszym piętrze Muzeum.

http://boldmagazine.pl/sala-lustrzana-muzeum-sztuki-w-lodzi-odslonieta/http://boldmagazine.pl/sala-lustrzana-muzeum-sztuki-w-lodzi-odslonieta/

Magazyn w Pałacu?

Jak spójnie połączyć eleganckie i zabytkowe stiuki i freski, a jednocześnie odświeżyć ich pałacowy wizerunek? Muzeum Sztuki w Łodzi postanowiło (poza tradycyjną renowacją, jak w przypadki Sali Lustrzanej) wprowadzić w swoje przestrzenie także młody design. Stało się to w strefie wejściowej połączonej z kawiarnią i księgarnią. Za projekt odpowiedzialne były: Magdalena Koziej i Paulina Stępień.

http://archirama.muratorplus.pl/wnetrza/kawiarnia-jak-magazyn-sztuki-nowe-wnetrza-muzeum-sztuki-w-lodzi,69_284.htmlhttp://archirama.muratorplus.pl/wnetrza/kawiarnia-jak-magazyn-sztuki-nowe-wnetrza-muzeum-sztuki-w-lodzi,69_284.html

Młode projektantki postanowiły nie ingerować w historyczną tkankę budynku, a tylko „włożyć” w nią współczesne elementy: mobilne skrzynie i  meble na kółkach, wykonane ze sklejki i drewna.  Cała aranżacja może przypominać zaplecze jakiejś muzealnej wystawy lub magazynu z rekwizytami. Dodajmy, że podłoga jest betonowa, przez co dodtakowow potęguje takie wrażenie.

Ale to właśnie ten kontrast intryguje. A przecież jesteśmy w Muzeum Sztuki – tu wszystko jest sztuką.

A może sztukaterią? Wink

 

http://archirama.muratorplus.pl/artykul/galeria/kawiarnia-jak-magazyn-sztuki-nowe-wnetrza-muzeum-sztuki-w-lodzi,284/277/1939/#zdjecie

 


Komentarze:Odwiedzona przez Ciebie strona internetowa korzysta z tzw. cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zamknij komunikat.